Wędrówka ze skautami z Czech

Junák – Związek Skautów i Skautek Republiki Czeskiej, hufiec Opava, zaprasza do udziału w tradycyjnym wymarszu na Ivančenę pod Łysą Górą w Beskidach, połączonym z uczczeniem pamięci czeskich skautów zamordowanych w Cieszynie pod koniec II wojny światowej.

Wymarsz odbędzie się w sobotę 26 kwietnia 2014 roku. W programie przewidziana jest msza święta polowa o godzinie 11.00, celebrowana przez biskupa Franciszka Wacława Lobkowicza, kapelana Junáka. Częścią programu jest również spotkanie w piątek 25 kwietnia o 17. 00 przy Starym Cmentarzu Żydowskim w Cieszynie, podczas którego odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą zbrodnię oraz na miejscu zbrodni.

Czym jest Ivančena? Pod koniec II wojny światowej, w kwietniu 1945 roku, na cmentarzu żydowskim w Cieszynie gestapo przeprowadziło egzekucję zakładników, wśród których byli czechosłowaccy skauci. Po wojnie ciała zostały ekshumowane i przeniesione do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Dla uczczenia pamięci zamordowanych druhów w 1946 roku skauci z Moravskiej Ostravy wnieśli krzyż na Łysą Górę, najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego i ustawili go między kamieniami. Odtąd rozpoczęło się wnoszenie na górę kamieni, z których powstała symboliczna mogiła. Co roku w sobotę najbliższą dniu patrona skautów świętego Jerzego odbywa się całodniowy wymarsz na Ivančenę, a w dniu poprzedzającym – spotkanie na cmentarzu w polskim Cieszynie. Corocznymi gośćmi spotkania są seniorzy Kręgu „Watra” z Cieszyna.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów środowiska harcerskie ZHP do udziału w tym przedsięwzięciu, upamiętniającym naszą wspólną historię i budującym współczesne więzi. Pamiętajmy o przywiezieniu kamieni – obyczaj nakazuje przynosić je z miejsca zamieszkania.

Zainteresowane środowiska mogą się kontaktować z członkiem naczelnictwa Junáka druhem Zbyszkiem Lajczykiem „Sidžo” sidzo@post.cz. Proszę także w miarę możliwości o informowanie wydziału zagranicznego GK o planowanym udziale w wyprawie.

 

Zobaczcie wideo.

 

 

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska

kierownik Wydziału Zagranicznego GK ZHP

 

 

Może Ci się spodobać...