Przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju Warszawie

Betlejemskie Światło Pokoju rozświetla już Warszawę. 15 grudnia wieczorem trafiło w ręce stołecznych harcerzy, którzy przekazali je na pl. Zamkowym mieszkańcom Warszawy.

W poniedziałek o 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego spotkali się harcerze z hufców Chorągwi Stołecznej, Mazowieckiej i Białostockiej. Wszyscy odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk komendantki Chorągwi, Pauliny Gajownik. O 19:30 Ogień z Betlejem rozświetlił pl. Zamkowy. Na wieży kościoła Św. Anny rozbłysły pochodnie odpalone od Betlejemskiego Światła Pokoju. Zgromadzeni przed Zamkiem Królewskim mogli usłyszeć kolendę „Przybieżeli do Betlejem” zagraną na trąbce przez Bartłomieja Myszora z hufca Warszawa Mokotów.

Światło dotarło do nas ze słowackiej miejscowości Svit, gdzie odebrało je 1500 osób – uczestników Betlejemskiego Zlotu.

15 grudnia Ogień z Betlejem trafił do Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego. O 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza, podczas której komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP harcmistrzyni Paulina Gajownik przekazała Światło hufcowym delegacjom. O 19:30 na pl. Zamkowym powstał kilkusetosobowy harcerski krąg, zaś Światło dotarło na wieżę widokową kościoła Św. Anny.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odebrała światło 16 grudnia. Harcerze zaniosą lampiony z Ogniem symbolizującym międzynarodowy pokój do Wojewody Mazowieckiego (17.12), Rady Warszawy (18.12) oraz Metropolity Warszawskiego (19.12). Przed wigilią zostanie ono przekazane także instytucjom społecznym.

W niedzielę 21 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju będzie można odebrać od harcerzy w kościołach na terenie Warszawy i okolic.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest od 1986 roku. Inicjatywa została zapoczątkowana przez austriackie radio ORF i szybko zyskała popularność w wieku krajach, głównie europejskich. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą w sztafecie Światła od 1991 roku. Przekazują je nie tylko w kraju, ale także do organizacji skautowych poza Polską. W tym roku dzięki harcerzom z ZHP Światło trafi do Danii i Obwodu Kaliningradzkiego.

phm. Wojtek Puchacz

 

członek komendy Chorągwi ds. zagranicy i komunikacji

Może Ci się spodobać...