Po piątej zbiórce Rady Naczelnej

W miniony weekend (24-26.04.2015 r.) w Perkozie odbyło się piąte zebranie Rady Naczelnej w tej kadencji. To było bardzo  intensywne i owocne spotkanie. Pracowaliśmy zarówno podczas obrad plenarnych, jak i kilku posiedzeń komisji Rady Naczelnej. Pod tym adresem znajdują się wszystkie podjęte uchwały: http://dokumenty.zhp.pl, a poniżej omówienie spotkania.

Tradycyjnie już w piątkowy wieczór spotkaliśmy się przy kominku w Kręgu Rady, aby podzielić się informacjami o tym,  jakie działania realizowały komisje i poszczególni członkowie Rady Naczelnej w okresie od stycznia, kiedy spotkaliśmy się w Warszawie. Rozmawialiśmy o tym, co z planów RN udało się od tego czasu zrealizować i o tym, jakie działania są niezbędne po kwietniowym posiedzeniu.
Podsumowaliśmy cykl konferencji o Prawie Harcerskim, których organizatorem była Rada Naczelna. Wiceprzewodnicząca hm. Jolanta Kreczmańska  zdała relację z przygotowań do  konferencji „Miejsce Boga w Harcerstwie” organizowanej przez RN w Częstochowie 16 maja. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki ZHP na Jasną Górę. Członkowie Rady Naczelnej włączają się intensywnie w promocję pielgrzymki w swoich środowiskach i zachęcają instruktorów do udziału w konferencji. Udział wybitnych osobowości z pewnością zapewni wysoki poziom dyskusji na ten trudny temat. Chcemy, by w ten sposób Rada Naczelna została inicjatorem działań  wspierających rozwój duchowy w naszej organizacji.

Podczas kominka jeszcze raz powróciliśmy do pierwszego spotkania RN, na którym określiliśmy wyzwania stojące przed RN w tej kadencji. Z pokorą analizowaliśmy, czy wszyscy wywiązujemy się  ze swoich obowiązków w odpowiedni sposób. Jesteśmy przekonani, że członkowie RN powinni być wzorem odpowiedzialności  i z dużą powagą podchodzić do służby, którą pełnią w tym gronie dla całej organizacji.

Podczas obrad plenarnych Rada Naczelna:

• przyjęła do swojego grona nowych członków: hm Agnieszkę Czajkowską-Wróbel z Chorągwi Dolnośląskiej oraz hm. Wojciecha Mokwę z Chorągwi Gdańskiej w miejsce hm. Zbigniewa Skupińskiego i hm. Artura Glebki, którzy od jesiennych zjazdów  chorągwi pełnią funkcję komendantów chorągwi.
  • przyjęła uchwałę w sprawie terminarza zjazdów Hufców – zgodnie z życzeniem środowisk zjazdy będą mogły się odbywać od teraz do 30 listopada 2015 r.
  • gorącą dyskusję wywołał projekt uchwały w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP.  Przyjęto zasadę, iż powracający do ZHP instruktorzy powinni uzyskiwać potwierdzenie faktu posiadania stopnia a nie weryfikować stopień – takie podejście jest zgodne z duchem uchwał ostatniego Zjazdu ZHP, w których zapraszamy byłych instruktorów do ponownej działalności w ZHP.
    Rada uznała też, że instruktorzy, którzy do 1989 roku zostali usunięci z ZHP za kultywowanie wartości harcerskich, jeśli tylko wyrażą taką wolę, mogą powrócić  z poszanowaniem stopni i odznak, które posiadali w momencie wykluczenia z ZHP.
  • RN przyjęła sprawozdanie zespołu  ds. metodycznych, w trakcie dyskusji zarekomendowano dalsze prace nad przygotowanym projektemzgodnie z przyjętym harmonogramem. Od września 2014 r. wybrane drużyny  rozpoczną pilotażowo wdrażanie nowych propozycji. Dopiero po zakończeniu pilotażu i rzetelnym sprawdzeniu, czy zaproponowane zmiany metodyczne  są skuteczne w działaniach wychowawczych, zostaną przyjęte ostateczne zmiany.
  • Sporo emocji wzbudziła uchwała RN o ocenie działalności  Głównej Kwatery ZHP za 2014 . Podczas dyskusji członkowie Rady zdecydowali, że jednym z obiektywnych kryteriów będzie stwierdzenie, czy GK ZHP zrealizowała w 2014 r. planowane na ten czas uchwały Zjazdu oraz Rady Naczelnej.
    W swojej uchwale RN zwróciła uwagę  na te działania, które jej zdaniem w szczególnie pozytywny sposób wpłynęły na funkcjonowanie ZHP w 2014 r. Wśród nich znalazły się elementy kształcenia, jak prace Centralnej Szkoły Instruktorskiej obejmujące systematyczne zbiórki z instruktorami chorągwi odpowiedzialnymi za pracę z kadrą, Projekt Lider+, kursy harcmistrzowskie COGITO czy projekt PR LAB.
    Negatywnie oceniono niezrealizowanie w terminie niektórych uchwał ostatniego Zjazdu oraz Rady Naczelnej.

W swojej ocenie RN wyraziła też zastrzeżenia do działań, które w odczuciu członków Rady  są realizowane niewystarczająco i wymagają poważnej debaty i jasnego określenia priorytetów – do takich zagadnień zaliczono  realizację wdrożenia systemu pracy z kadrą oraz budowanie wizerunku ZHP .

Po  gorącej dyskusji przyjęto też założenia projektu programu pozyskiwania dorosłej kadry ZHP 35 +, który poddany zostanie  intensywnym konsultacjom. Proces konsultacji chcemy zamknąć do końca maja, aby z końcem czerwca przyjąć ostateczną wersję programu. Program zostanie  zaprezentowany podczas tegorocznego Zlotu Kadry, a środowiska harcerskie będą mogły rozpocząć jego wdrażanie w roku harcerskim 2015/2016.

RN wysłuchała też wstępnej informacji o pracach zespołu eksperckiego w sprawie funkcjonowania struktury – dyskusja i  przyjęcie rekomendacji zostało  przeniesione na wrzesień 2015 r.

Wiceprzewodniczący ZHP hm. Marian Antonik złożył wniosek, aby przewodniczący  ZHP powołał zespół ds. zasad finansowania władz  oraz składki członkowskiej, w którym  powinni się znaleźć przedstawiciele komendantów chorągwi, hufców  oraz wszystkich władz naczelnych. Należy dążyć do
tego, aby wypracować spójną koncepcję  dotyczącą wysokości  podstawowej składki członkowskiej.

hm. Marian Antonik
wiceprzewodniczący ZHP