hm. Zbigniew Stosio – odszedł na wieczną wachtę

Drodzy harcerze, rodzice i przyjaciele.

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 17 kwietnia o godz. 21:55 w wieku 72 lat zmarł hm. Zbigniew Stosio – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jego młodzieńcza, harcerska pasja do żeglowania okazała się być strzałem w dziesiątkę – połączył pasję na całe życie z pracą zawodową. Warto pamiętać, że druh Zbigniew Stosio żeglować zaczął w 1964 r. – początkowo w Hufcu ZHP Warszawa Mokotów, a następnie w Harcerskim Ośrodku Wodnym Komendy Chorągwi Stołecznej ZHP. Pełnił w HOW funkcję zastępcy komendanta d/s gospodarki materiałowej oraz spraw technicznych. Był odpowiedzialny za przeglądy i rejestrację jachtów jako inspektor techniczny.

Zasłużył się przy budowie prototypu i zapewnieniu materiałów do budowy całej serii zaprojektowanych w HOW Warszawa jachtów klasy Nadzieja które służą nam już ponad 40 lat. W kolejnych latach związany był też z Kręgiem Instruktorów Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni i Kręgiem Instruktorskim Głównej Kwatery ZHP w Warszawie.

Na śródlądziu pływał m.in. na Cadetach, OK Dinghy, Dezetach, a po morzu na Czerwonych Żaglach, „Zawiszy Czarnym” i „Pogorii”. Wielu z nas ma jego podpis na patencie żeglarskim.

Czuwaj druhu na błękitnych oceanach, do zobaczenia!

Notatka PZŻ

Może Ci się spodobać...