hm. Jacek Czajka

Funkcja: członek Komisji Historycznej Chorągwi Stołecznej ZHP

Przebieg służby

Instruktor harcerski od 1976r. Harcmistrz od 17 stycznia 2014r. 

W latach 1976 – 1982 drużynowy 288 WDH.  Od 1979r. do 1983r. kwatermistrz szczepu 288 WDH-Z  w Hufcu Warszawa Praga Południe.

W latach 1983-1997- nie działał czynnie w ZHP.

 Od 1997r. – członek Instruktorskiego Kręgu Pokoleń „Romanosy”. Od 1997r. do 2012r. – ponownie  kwatermistrz szczepu 288WDH-Z. Od 1999r. – członek Kręgu Instruktorów Szczepu „Góra 288” oraz sekretarz Szczepowej Kapituły Stopni Wędrowniczych. W latach 2001-2012 – przewodniczący i członek Hufcowej Kapituły Stopni Wędrowniczych. W latach 2005-2012 – przewodniczący i członek Hufcowej Komisji Inwentaryzacyjnej. 

Od 201r.  aktywny członek  Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Hufca oraz  Harcerskiego Teatru  Muzycznego „Paradox”.  Pasjonat historii, kultywuje tradycje ZHP. Pomysłodawca utworzenia i Szef Zespołu Historycznego Hufca Praga Południe od 2013r. Swoją wiedzę  przekazuje młodszym pokoleniom zuchów i harcerzy.  Twórca tras turystycznych  imprez programowych hufca (m.in. Rajdu Olszynka Grochowska i Rajdu Młodego Kościuszkowca). Podczas Zlotu Chorągwi Stołecznej w czerwcu 2011 roku, twórca i lider ścieżki historycznej „Miasto niezwyciężone”. Autor ponad pięćdziesięciu  artykułów do lokalnej gazety instruktorskiej „Na Przekór” i „Praski Świerszcz”.  Projektant pamiątkowych plakietek harcerskich i ich kolekcjoner. Od roku 2013 członek Komendy Hufca a od 2014r. członek Chorągwianej Komisji Historycznej.

Życiowo

Żonaty od 1983 roku, ojciec trojga dzieci (wszystkie w ZHP). Z wykształcenia technik elektryk trakcji elektrycznej PKP. Zawód wykonywany – pracownik administracyjno-kadrowy w hurtowni odzieży  – „Centrum Mody Dziecięcej”. Poeta „szufladowy”. Miłośnik książek. Menager wieczorów poetyckich swojej żony Elżbiety. 

Moje instruktorskie/ harcerskie przesłanie (credo)

Staram się postępować w myśl  zasad Benjamina Franklina – „Czyń dobro przyjaciołom aby ich zachować, a wrogom aby ich pokonać” oraz staram się zawsze pamiętać, że „Trzeba dokonać wielu dobrych czynów aby zbudować dobrą reputację, ale wystarczy jeden zły aby ją stracić”.

Może Ci się spodobać...