Harcerze połączyli miasto. Warszawskie środowiska razem dla Powstańców

W niedzielę po południu zakończył się Ogólnopolski Zlot Chorągwi Stołecznej ZHP. Do pomocy w uroczystościach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego przyjechało 500 harcerzy z całej Polski. 

 

 

Zlot rozpoczął się 31 lipca. Jeszcze tego samego dnia harcerze ze wszystkich organizacji – w sumie 2500 osób – wyszli na ulice Warszawy, by zmieniać je. W ten sposób przygotowali miasto do 1 sierpnia – wyjątkowej, bo 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszyscy tworzyli harcerski mural zlokalizowany na pl. Defilad u podnóża Pałacu Kultury i Nauki, ukłądali symbole “Polski Walczącej” z doniczek z kwiatami. Na specjalny kurs wyjechały dwa powstańcze tramwaje z lat 40. z harcerską obsługą, która zapraszała warszawiaków na pokład.

 

Gra pn. “Nocna Zmiana Miasta” została oparta o system internetowy, po zalogowaniu się do którego, uczestnicy otrzymywali współrzędne kolejnego punktu na ich trasie. Jednym z nich była kamienica na ul. Nowy Świat, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Harcerskiego, Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie zawiesili banner przypominający mieszkańcom Warszawy, by 1 sierpnia o godznie 17 zatrzymali się na chwilę. 

 

1 sierpnia harcerze uczestniczący w zlocie na Cyplu Czerniakowskim uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych. M.in. na pl. Piłsudskiego, na Kopcu Powstania Warszawskiego, na pl. Zamkowym – wszędzie, gdzie nasza pomoc była niezbędna – rozdawaliśmy wodę, pomagaliśmy kombatantom w przedostaniu się z autokarów na miejsce uroczystości, wskazywaliśmy drogę.

 

Udział harcerzy w obchodach nie przeszedł bez echa. 1 sierpnia harcerskie mundury widać było dosłownie wszędzie, zaś efekty “Nocnej Zmiany Miasta” sprawiały, że warszawiacy zatrzymywali się przy miejscach, w których widać było efekty naszej pracy. Na ekranach LCD w autobusach i metrze wyświetlane były specjalne grafiki rocznicowe.

 

W niedzielę warszawski zlot zakończył się przemarszem harcerskich kolumn z pl. Krasińskich na pl. Piłsudskiego. Harcerskie obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane były wspólnie przez Stowarzyszenie Harcerskie, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego “Zawisza” Federację Skautingu Europejskiego, Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Honorowy patronat nad harcerskimi uroczystościami objęli Prezydent m.st. Warszawy i Wojewoda Mazowiecki.

 

Zobaczcie jak pół tysiąca harcerzy świętowało 70. rocznicę Powstania. 

 

phm. Wojtek Puchacz

szef zespołu prasowego zlotu

Może Ci się spodobać...