Explorer Belt – szukamy polskiego lidera

Słowacki związek skautowy zaprasza ZHP do zgłoszenia swojego przedstawiciela (w wieku 20-30 lat) do zespołu liderów koordynujących tegoroczny Explorer Belt, w którym wezmą udział wędrownicy w wieku 18-30 lat z pięciu krajów. Mamy na to czas orientacyjnie do czwartku 2 kwietnia. Klasyczny skautowy Explorer Belt polega na pokonywaniu trasy i wykonywaniu różnych zadań w nieznanym terenie w obcym kraju. 

 

W załączniku – plakat zachęcający do uczestnictwa. Poniżej – robocze informacje w języku angielskim, które dają bardzo dobre rozeznanie w roli i obowiązkach polskiego lidera. 

1. The main role of the leader will be recruiting 8 participants from Poland. He or she will communicate with ZHP (crisis and key communication will be still covered by me) and will promote Explorer Belt in order to recruit participants from Poland. In addition he or she will be responsible for collecting 30EUR / 125PLN (it would be too expensive for participants if they had to send money for themselves). The last responsibility will be to think up programme (some games, some team buildings, workshops, programme for division participants into teams and some additional programme in the spirit of remembrance of 70th anniversary of second world war) in cooperation with leaders from Czech, Hungary and Austria for 7 days and some nice short morning teambuildings for another 7 days. 

2. Leader will not pay anything and all the leader´s expenses will be refunded. Actually, even participant fee is just a motivational and it is not considered as the main financial source as we expect funding by EU programme. However, grant has not been approved yet and we are still waiting for approval from EU. So far we will continue on preparations as it was approved but without expenses yet.  

3. The next step will be closing the leader team and first complete skype conference, where all the tasks will be divided among leaders. After application deadline we will choose participants and leaders will work on their tasks. As soon as money will be approved, we start buying all the material staff we will need for a programme and possibly make a weekend meeting in Slovakia, where all the leaders should be, so we will discuss what has been already done and what needs to be done. 

4. In case project will not be approved to receive grant all the participants and leaders will have possibility to decide whether they want to continue or not. I am fully aware that lot of people wouldn’t join project if it was more expensive than stated before it actually started. 

5. Deadline for participants will be on first of May. However if we don’t not have enough participants or we don’t choose from the participants who had applied because of some reasons, the deadline will be postponed as it happened years before, too. 

 

6. Preparatory weekend is not scheduled yet, it needs agreement of all leaders and I personally would like to do the meeting after money is approved, because I don’t want any of the leaders to spend their own money on this project. Till then, all the meeting will be online.

Proszę o zgłoszenia od osób zainteresowanych mailem do mnie na wza@zhp.pl. Należy podać obowiązkowo stopień, imię, nazwisko, wiek, przydział służbowy (hufiec), numer telefonu (który będzie odbierany) oraz określić stopień posługiwania się językiem projektu – angielskim plus napisać co najmniej jedno zdanie na temat dotychczasowych doświadczeń skautowych. 

Na zgłoszenia chciałabym czekać do środy 1 kwietnia do południa, a potem dokonać wyboru spośród zainteresowanych osób 😉 

Bardzo zachęcam i proszę o rozesłanie tego ogłoszenia waszymi kanałami. To rzecz naprawę warta polecenia. 

 EB_2015_A43.jpg

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska

kierowniczka Wydziału Zagranicznego GK ZHP

tel. 22 339 06 39; 601 888 817

 

 

Może Ci się spodobać...