Bitwa Warszawska 1920

Bitwa Warszawska toczyła się na przedpolach stolicy w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. Decydujący był dzień 16 sierpnia, kiedy to oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wysunął kontratak i przedostał się na tyły wroga, zmuszając Armię Czerwoną do wycofania się i przegrupowania sił.

Czy wiecie, że do powołanej w tamtym czasie Armii Ochotniczej wstąpiło 9 tys. harcerzy? Kolejne kilkanaście tysięcy pełniło służbę pomocniczą, jako łącznicy, sanitariusze i ogólnie rzecz biorąc “zaplecze” armii.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o udziale harcerzy w tej Bitwie (a raczej wielu bitwach w wielu miejscowościach) posłuchajcie archiwalnego wywiadu z prof. dr. hm. Grzegorzem Nowikiem, historykiem harcerstwa, obecnego Przewodniczącego ZHR, który dostępny jest tutaj: https://www.rdc.pl/…/historie-z-szuflady-harcerze-w-bitwie…/

Polecamy też waszej uwadze opracowanie historyczne hm. Jana Robaka, Instruktora z hufca ZHP Jędrzejów z Chorągiew Kielecka ZHP: http://www.andreovia.pl/…/ra…/item/437-jedrzejowscy-harcerze

Zdjęcie z książki „Harcerze w bojach” autorstwa Inż. Władysława Nekrasza – przedstawia grupę jędrzejowskich harcerskich ochotników wojny 1920r.

Może Ci się spodobać...