Ryszard Białous „Jerzy”

28 czerwca 2019 r. – wyjątkowy dzień dla historii i pamięci harcerskiej, tego dnia do Polski wróciły, po prawie trzydziestu latach, prochy Ś.P. hm. Ryszarda Białousa, „Jerzego”.
31 lipca odbędą się uroczystości pogrzebowe, a „Jerzy” spocznie pośród swoich przyjaciół, w szeregach kwatery Batalionu „Zośka”.

Ryszard Białous w latach młodości należał do 6. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Henryka Dąbrowskiego, jego wychowawcą i instruktorem był hm. Aleksander Kamiński. Podczas okupacji angażował się w działalność konspiracyjną, uczestnicząc w, a później dowodząc akcjami sabotażu i dywersji w ramach działań Związku Walki Zbrojnej. W listopadzie 1942 r. został dowódcą prawie 300-osobowego Oddziału Specjalnego „Jerzy” – złożonego z harcerzy warszawskich Grup Szturmowych. Jego zastępcą był Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Dowodził przeszło 30 akcjami bojowymi do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, w którym również uczestniczył.

Więcej o historii „Jerzego” przeczytacie tutaj, na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Służba honorowa podczas uroczystości

31 lipca odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Zapraszamy poczty sztandarowe o godz. 9:00 przed wejściem do Katedry Polowej Wojska Polskiego, przy ul. Długiej 13/15.
O godz. 10:00 rozpoczyna się msza.

Zapraszamy harcerzy i harcerki do pełnienia służby honorowej – zbiórka chętnych o godz. 11:30 na placu przy Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych (wejście od Bramy Głównej)
Na miejscu należy zgłosić się do koordynatorki – phm. Ady Czapskiej (+48786133298)