Participation in COP21/Open Call

Drodzy Pełnomocnicy!
 
W dniach 30 listopada – 11 grudnia 2015 roku w Paryżu odbędzie się konferencja klimatyczna COP 21, w której weźmie udział delegacja WOSm-u, a w niej także przedstawiciel ZHP. Termin zgłoszenia naszego kandydata mija 30 czerwca!
W związku z tym poszukujemy pełnoletniego instruktora, który chciałby reprezentować Związek. W załączeniu dodajemy formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić.
Jeśli jesteście zainteresowani albo znacie kogoś, kto orientuje się w tematyce zmian klimatycznych, a jednocześnie rozumie współczesny skauting, należy kontaktować się z hm. Ewą Lachiewicz-Walińską, kierowniczką Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery – telefon kontaktowy to 22 339 06 39 lub 601 888 817.
 
Poniżej oryginalna wiadomość.
 
Dear colleagues,

We invite you to nominate Scouts to represent the World Organization of the Scout Movement (WOSM) at the 21st session of the Conference of the Parties (COP21/CMP11) to the United Nations Framework Convention on Climate Change, to be held in Paris, France, from 30 November – 11 December 2015.

Note that we are asking nominees to participate for only 1-week of the 2-week time frame. This allows us to double the number of Scouts who are able to participate, and reduces costs for the individual.

Please find the detailed selection criteria in the Circular, including the application form to fill in.

The NSOs who are in the position to consider participating in this significant event, by nominating individuals to attend and represent us, have to send their applications by 30 June to Ms Marianne Boddèle, Communications Officer, World Scout Bureau.

Yours sincerely

phm. Dorota Wieluńska
Członek Zespołu PR Chorągwi Stołecznej

Może Ci się spodobać...