Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” dla harcerzy?

Do 15 listopada można zgłaszać osoby, które bezinteresownie robią wyjątkowe rzeczy dla innych. Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” – honorowe wyróżnienie dla współczesnych bohaterów – ustanowiona została przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród zgłaszanych co roku osób są współcześni „superbohaterowie”, którzy do tej pory nie zostali docenieni za swoją działalność.

Muzeum Powstania Warszawskiego pielęgnuje pamięć o Powstańcach Warszawskich oraz promuje te wartości, którymi kierowali się walcząc o wolną Polskę. Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” ustanowiona przez Muzeum jest wyróżnieniem dla osób, które kierują się w życiu podobnymi ideałami, bez względu na napotykane trudności i niepowodzenia – jest  to honorowe odznaczenie dla „Powstańców” czasu pokoju. Już po raz piąty pragniemy uhonorować współczesnych bohaterów – ludzi, którzy nie muszą walczyć w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: za postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania oraz za wyjątkowy czyn. Zbieranie zgłoszeń kandydatów do V edycji Nagrody potrwa do 15 listopada 2015 r.

Na stronie www.anoda.org można pobrać formularz. Kandydatów mogą zgłaszać osoby prywatne, organizacje i osoby prawne oraz instytucje publiczne. Statuetki zostaną wręczone na początku marca 2016 r., w 93. rocznicę urodzin Jana Rodowicza „Anody”. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła Nagrody im. Jana Rodowicz „Anody”, w której znaleźli się: siostra Chmielewska, Anna Dymna, Mariusz Malec, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz przedstawiciele rodziny:
Jan i Antoni  Rodowicz.

Nagroda dla „powstańców czasu pokoju” upamiętnia postać Jana Rodowicza „Anody” – żołnierza batalionu „Zośka” Armii Krajowej, uczestnika akcji pod Arsenałem, kawalera Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W poprzednich edycjach zwyciężyli: sparaliżowany od 19 lat Janusz Świtaj z rodzicami oraz Maciej Grzybek – student, który będąc na wakacjach ocalił życie czterech osób. Dwa lata temu nagrodę otrzymali: mieszkańcy wsi Chałupki za pomoc rannym i poszkodowanym w katastrofie dwóch pociągów pod. Szczekocinami k. Zawiercia oraz Natalia Syniavska-Krzyżanowska (z wioski położonej w separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, części Mołdawii) za działania na rzecz ochrony polskiego ducha i polskich wartości na obczyźnie. W III edycji laureatem nagrody został Adam Hryciuk – szesnastolatek, który wskoczył do rzeki i uratował dwoje tonących dzieci oraz Marcin Sienkiewicz i Piotr Dudek, obaj jeżdżą na wózkach inwalidzkich, pomagają innym niepełnosprawnym, „wyciągają” ich z domów. Prowadzą zajęcia integracyjne dla młodszych i starszych w świetlicach, szkołach oraz w ośrodkach sportu i kultury. Laureatami IV edycji zostali Kazimierz Busma, który na Podlasiu wybudował dom dla repatriantów z Kazachstanu i sprowadził do niego 10 polskich rodzin i wciąż, mimo zaawansowanego wieku, organizuje pomoc dla biednych rodzin z okolicy oraz Zbigniew Danielak za uratowanie pięcioosobowej załogi z płonącego helikoptera w Kambodży, gdzie pełnił funkcję tłumacza w ramach Kontyngentu Wojskowego Misji Pokojowej ONZ.

3 sierpnia 2011 r. Muzeum ustanowiło nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” – honorowe odznaczenie dla osób wyróżniających się zaangażowaniem w działaniach na rzecz innych oraz postawą stanowiącą przykład dla młodego pokolenia.

materiał prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego

Może Ci się spodobać...