Kurs przewodnikowski dla dorosłych „Meandry”

 KURS PRZEWODNIKOWSKI DLA DOROSŁYCH „MEANDRY”

 

Kurs przewodnikowski dla dorosłych „Meandry” to kurs dla tych, którzy będąc już powyżej wieku wędrowniczego, z bagażem doświadczeń dorosłego życia, chcą spróbować swoich sił w harcerstwie jako przyszli instruktorzy.

 

Celem kursu jest, by osoba dorosła, która dopiero rozpoczyna bycie harcerską kadrą, dobrze orientowała się w specyfice i zawiłościach harcerskiego życia, tego życia, które inni, będąc stale w harcerstwie, mieli „na bieżąco”. Liczymy, że absolwenci naszego kursu pozbędą się myśli „ja tu jestem nowy”.

 

Będzie to też okazja do wymiany doświadczeń, do rozmów między kadrą i uczestnikami. Kurs będą prowadzić instruktorzy z długim stażem w pracy drużynowego, tacy, co już mają dorosłe dzieci, ale także tacy, którzy przeszli stosunkowo niedawno ścieżkę od dorosłego nowicjusza do dorosłego kompetentnego instruktora.

 

Od strony formalnej – ukończenie kursu przewodnikowskiego jest warunkiem koniecznym (choć niewystarczającym) do zdobycia pierwszego stopnia instruktorskiego i uzyskania uprawnień do pracy z zuchami i harcerzami.

 

Zapraszamy:

 • rodziców, którzy swoje pociechy wysłali do zuchów lub harcerzy, po czym spodobało się im pomagać w pracy drużyny i gromady, a chcą wiedzieć więcej o harcerstwie;
 • nauczycieli, którzy chcą pracować z dziećmi nie tylko w szkole, ale także w harcerstwie;
 • członków harcerskiej starszyzny, pomagających okazjonalnie w jakimś środowisku harcerskim, którym ktoś powiedział: dzieci Cię lubią, może zostaniesz instruktorem;
 • dawnych harcerzy, którzy odeszli z drużyn gdzieś w trakcie nauki szkolnej lub później, a mają chęć powrotu i wypróbowania swoich sił jako wychowawcy;
 • tych wszystkich dorosłych, których ciekawi „to coś”, co można znaleźć, będąc harcerskim wychowawcą.

 

Termin i miejsce:

Kurs odbędzie się w formie czterech weekendowych spotkań:

 • 5-6.11.2016 r.,
 • 18-19.11.2016 r.,
 • 10-11.12.2016 r. ,
 • 6-8.01.2017 r.

 

Należy liczyć się z wykonywaniem zadań samokształceniowych (lektura, rozwiązywanie problemów), a także z koniecznością wykonania zadań zaliczeniowych. Z Waszym doświadczeniem, na pewno dacie sobie z tym radę. Podczas drugiego albo trzeciego i podczas czwartego spotkania będziemy wszyscy nocować w miejscu zajęć, podczas pozostałych spotkań jest taka możliwość dla potrzebujących.

 

Początek zajęć w soboty (oraz w piątek 6 stycznia) o godzinie 8-ej, koniec zajęć w niedzielę do godziny 17-ej. Kurs będzie się odbywał na terenie Warszawy.

 

Wymagania stawiane kandydatom:

 • chęć zostania harcerskim wychowawcą;
 • przekroczony wiek wędrowniczy (21+);
 • potwierdzenie zgłoszenia przez harcerskiego przełożonego (może być via e-mail);
 • przestrzeganie Prawa Harcerskiego.

 

W celu zgłoszenia należy wypełnić ankietę pod adresem: http://bit.ly/2e7I8Uf

Ankieta zostanie zamknięta 26.10.2016 lub wcześniej w przypadku wyczerpania dostępnych miejsc. O przyjęciu na kurs będzie decydować kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wymogu rozmowy kwalifikacyjnej lub uzyskania dodatkowych rekomendacji od harcerskiego przełożonego, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

 

Do 28.10.2016 r. poinformujemy o wynikach kwalifikacji na kurs. Do 3 listopada zakwalifikowani uczestnicy wnoszą opłatę za udział w kursie, przelewem z podaniem imienia i nazwiska uczestnika i adnotacją „Dodatkowa zadaniowa składka członkowska – Meandry” na konto Chorągwi Stołecznej ZHP: 80114010100000542478001005.

 

Opłata za udział w kursie wynosi 280 zł. W przypadku potrzeby wystawienia faktury dla odbiorcy spoza ZHP, opłata jest zwiększona o obowiązujący podatek od towarów i usług.

W ramach opłaty zapewnione są posiłki, materiały dla uczestników, bufet kawowy, nocleg w warunkach turystycznych (materace, sale szkolne).

 

Na wszystkie dodatkowe pytania odpowie komendant kursu – hm. Darek Brzuska, e‑mail: dariusz.brzuska@rn.zhp.pl, tel. 512-000-671.

Może Ci się spodobać...