Konferencja Update’17

Miejsce: Senatorska 38, 00-171 Warszawa
Koszt: 10zł /uczestnik

Druhny i Druhowie,
Rok temu spotkaliśmy się w niemałym gronie na konferencji UPDATE 2016.
W imieniu Rady Chorągwi-mamy przyjemność zaprosić Was na kolejną edycję: konferencję instruktorską UPDATE’17, którą organizujemy 18 listopada w Warszawie.
Tak jak w zeszłym roku, chcemy rozmawiać o tym, jak włączać w harcerski program tematy, które powinniśmy uwzględniać, jeżeli harcerstwo ma rzeczywiście i możliwie kompleksowo wychowywać. Jak zapewniać, że nasz harcerski program wychowawczy jest aktualny – w kontekście otaczającej nas rzeczywistości. Chcemy zarówno skłonić do refleksji, jak i przekazać narzędzia i pomysły do realnej pracy w Waszych środowiskach.
Uczestnicy Konferencji UPDATE’17 wezmą udział w dwóch warsztatach, z czterech do możliwych do wyboru. Każdy warsztat odpowiada na wyzwania stawiane przez Kodeks Instruktorski.
Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi opisami warsztatów i do wyboru preferowanych tematów.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza internetowego do dnia 5.11 (niedziela) włącznie.
LINK DO FORMULARZA https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=Ho024XU55kyJPfw1H9RNzfNGNWMliD5Mktn2byztg9hUOFg5UTY5RFlDS0sxRU9YQlVJQ0k5UDZaTi4u

Warsztat 1:
Harcerze i harcerki w cyberprzestrzeni

Instruktor wobec wychowanków:
1. Jestem cierpliwy i wyrozumiały wobec moich wychowanków, poznaję ich problemy, pomagam je rozwiązywać.
2. Dbam o godność wychowanków. Szanuję ich i uczę szacunku do innych. Liczę się z ich zdaniem. Jestem wobec nich lojalny.

Prowadzący: Marcin Grudzień

Warsztat 2:
Miejsce harcerstwa w społeczeństwie obywatelskim

Instruktor wobec siebie:
3. Wierzę w harcerskie ideały, dostrzegam ich uniwersalność. Wcielam je w życie. W każdym swoim działaniu kieruję się zasadami braterstwa i służby.
7. Jestem aktywny. W swoim życiu wyróżniam się twórczą i odważną postawą.

Warsztat 3:
Metoda harcerska dziś?

Instruktor wobec organizacji:
Dziś chcę, żeby była lepsza – staram się ją udoskonalić. Jestem gotowy, by ją współkształtować.

Warsztat 4:
Dyskryminacja w harcerstwie?

Instruktor wobec siebie:
5. Staram się być osobą wrażliwą. Potrafię przekazywać swoje oczekiwania, potrafię słuchać i rozumieć potrzeby innych. Panuję nad emocjami.
6. Jestem otwarty na świat, ludzi i ich poglądy.

Warsztaty skierowane są do osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę dotyczącą uprzedzeń i dyskryminacji w grupie, a także dokonać refleksji nad swoją postawą i zachowaniami z równościowego punktu widzenia. Szczególnie zapraszamy osoby, które nie uczestniczyły wcześniej w warsztatach antydyskryminacyjnych.

Dzięki udziałowi w warsztatach:
-zrozumiesz, na czym polega mechanizm nierównego traktowania,
-nauczysz się rozpoznawać sytuacje dyskryminacji,
-dokonasz refleksji nad sobą: swoimi wartościami, przekonaniami oraz zachowaniami w kontekście równego traktowania,
-dowiesz się, jak w swojej codziennej pracy w grupą tworzyć klimat akceptacji i szacunku dla różnorodności.

Prowadząca:
Małgorzata Leszko – animatorka, koordynatorka, trenerka. Od 2012 pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie prowadzi programy edukacyjne dla nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic związane z tematyką wielokulturowości i tolerancji. Absolwentka XVIII Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowej oraz programu edukacji o prawach człowieka Humanity in Action w USA. W wolnym czasie uczy cudzoziemców języka polskiego (jako wolontariuszka w Fundacji Ocalenie) i animuje swoją społeczność lokalną.

Czuwaj!

Organizatorzy:
hm. Katarzyna Dzięciołowska (Rada Chorągwi Stołecznej, Hufiec Ochota)
hm. Joanna Nurek (Rada Chorągwi Stołecznej, Hufiec Mokotów)
hm. Tomasz Kotecki (Rada Chorągwi Stołecznej, Hufiec Błonie)
phm. Olga Czeranowska-Panufnik (Hufiec Wawer)
phm. Katarzyna Kuligowska (Hufiec Wola)
phm. Wojciech Bieńkowski (Rada Chorągwi Stołecznej, Hufiec Pruszków)