Komisja historyczna

Nie ma przyszłości bez przeszłości” to oczywista, ale bardzo ważna maksyma w działalności ruchu harcerskiego od zarania jego powstania poprzez kolejne pokolenia pełniących służbę harcerską!

Rozumiejąc i doceniając wartość treści tych słów, Zespół Komisji Historycznej zajmuje się przede wszystkim dokumentowaniem i opracowywaniem historii ruchu harcerskiego na terenie chorągwi stołecznej, ale aktywnie też uczestniczy w dzisiejszych działaniach ZHP na różnych szczeblach.

Chęć pełnienia swojej służby harcerskiej w Komisji Historycznej może zgłosić  każdy czynny członek Związku, któremu zależy żeby harcerstwo „dzisiaj i jutro” mogło wzbogacać swoją działalność ideami z wieloletniej i różnorodnej historii harcerstwa polskiego.

Komisja Historyczna działa w oparciu o opracowany i zatwierdzony przez członków zespołu plan pracy na dany rok harcerski.

Do zadań m.in. wynikających z planów pracy należy:

• zbieranie, gromadzenie i opracowywanie materiałów dotyczących historii ruchu harcerskiego na terenie Chorągwi Stołecznej;
  • opracowywanie redakcyjne i wydawanie biuletynu historycznego;
  • przygotowywanie i wydawanie innych – różnorodnych publikacji dotyczących historii Chorągwi;
  • prowadzenie Izby Pamięci i Tradycji Chorągwi Stołecznej, gromadzenie różnego rodzaju pamiątek dokumentujących działalność środowisk harcerskich Chorągwi Stołecznej;
  • współpraca z Muzeum Harcerstwa.

Komisja Historyczna powołuje ze swojego grona:

• Prezydium w składzie : przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz i redaktor biuletynu historycznego;
  • zespół redakcyjny biuletynu historycznego.

Skład zespołu:

hm. Barbara Prószyńska – przewodnicząca