Harcerze razem dla Powstańców

W niedzielę 30 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się I Zlot Harcerski w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hasłem „Harcerze łączą miasto“ przedstawiciele czterech organizacji harcerskich pragną złożyć hołd Powstańcom Warszawskim. Program zlotu przygotowuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zlot odbędzie się w dniach 30 lipca – 2 sierpnia. Weźmie w nim udział blisko pół tysiąca członków czterech organizacji harcerskich działających na terenie Warszawy i okolic: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chorągwi Stołecznej ZHP, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Europy. Podczas rocznicowych obchodów harcerze będą współpracowali z wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uczestnicząc w zlocie oddajemy hołd Powstańcom – mówi podharcmistrzyni Karolina Delura, koordynatorka zlotu ze Stowarzyszenia Harcerskiego. – Chcemy zadbać, by pamięć o tym, co zrobili dla Warszawy nigdy nie przeminęła – dodaje. Tę opinię podziela podharcmistrzyni Aleksandra Kozubska z Chorągwi Stołecznej ZHP: – Dziś bardziej, niż kiedykolwiek młodzi ludzie potrzebują autorytetów – ludzi takich jak bohaterowie roku 1944.

W niedzielę o 21:00 harcerze spotkają się przy ognisku w Ośrodku Specjalności na ul. Zaruskiego 6. Ważnym wydarzeniem dla zlotowiczów będzie udział w spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy 31 lipca o 10:00 oraz popołudniowa gra miejska. Harcerze odwiedzą miejsca, których historia związana jest z Powstaniem Warszawskim. Będą mogli odszukać ślady historycznych wydarzeń, ale też zobaczyć jaką rolę te miejsca pełnią współcześnie w życiu miasta i jego mieszkańców. Na trasie gry znajdzie się m.in. Reduta Banku Polskiego, PAST-a, Fotoplastikon Warszawski i piwnice kamienicy przy Konopczyńskiego 5/7, gdzie znajdował się powstańczy szpital.

Chcemy pełnić potrzebną służbę – będziemy blisko osób i miejsc, które doświadczyły atmosfery Powstania – mówi Adam Stępień, wyczekujący spotkania harcerz ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Mateusz Spodar ze Skautów Europy podkreśla, że zlot jest bardzo dobrą okazją do wzmocnienia braterskich więzi między różnymi organizacjami harcerskimi.

 

1 sierpnia o 17:00 członkowie organizacji harcerskich wezmą udział w akcji społecznej „Wolność łączy“. Akcja równocześnie będzie odbywać się w 360 miejscach.

Może Ci się spodobać...