EuroJam 2020

EuroJam, czyli Europejskie Jamboree (ang. European Jamboree) powraca po 15 latach, aby harcerze i harcerki, wraz ze skautami i skautkami z innych organizacji skautowych, mogli przeżyć przygodę swojego życia. Jest to wydarzenie współorganizowane przez WOSM i WAGGGS, którego gospodarzem jest Związek Harcerstwa Polskiego.

Kiedy? 27 lipca do 6 sierpnia 2020 r.

Gdzie? Wyspa Sobieszewska, Gdańsk

Za ile? 700zł w trzech ratach dla uczestników i patrolowych, 200/350/500 zł dla IST

Zgoda Pełnomocniczki Komendantki Chorągwi ds. Zagranicznych na udział EJ2020

Przypominamy o konieczności uzyskania zgody Pełnomocnika ds. Zagranicznych na pełnienie roli opiekuna patrolu lub członka International Service Team w czasie Europejskiego Jamboree 2020!

Prośbę o zgodę kierujcie na maila – zagranica@stoleczna.zhp.pl.
Prosimy o załączenie krótkiego opisu zawierającego informacje:
– w jakiej roli weźmiecie udział w EJ2020 (opiekun/IST)
– jeśli IST – do której służby się zgłosiliście
– jeśli opiekun – który Hufiec reprezentujecie
– jaką funkcję pełnicie w swoim Hufcu
– czy mieliście wcześniej jakieś doświadczenie ze skautingiem lub uczestniczyliście w zlocie międzynarodowym.

Mile widziane również wszelkie pytania dotyczące uczestnictwa w EJ2020

Program

Tematem przewodnim Europejskiego Jamboree 2020 jest hasło ACT, czyli działaj. Ma zachęcić harcerki i harcerzy, by odkryli swój potencjał do zmiany świata, zwiększyli świadomość wyzwań dla Europy i świata, a także byli gotowi wziąć odpowiedzialność za lokalne społeczności. Chcemy, aby hasło ACT stało się motorem napędowym zmian społecznych. Uczestnicy Jamboree będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy ze skautami z różnych krajów, mówiących różnymi językami i reprezentujących różne kultury. Uczestnicy będą uczyć się poprzez inspirujące zajęcia, warsztaty, dyskusje otwierające oczy na różne problemy oraz zlotowe przygody. Uczestnicy zlotu zrozumieją, że mają moc, aby zmienić świat, a ich pomoc jest potrzebna. Harcerze i harcerki będą mieli szansę DZIAŁAĆ i dokonać zmian w społeczeństwie, wykorzystując nowe umiejętności.

Program modułowy będzie się opierał na trzech filarach:

• Wake up! – który pomoże uczestnikom odkryć swój potencjał i doskonalić umiejętności,
• Look around! – dzięki któremu uczestnicy poznają wyzwania współczesnego świata w skali globalnej i lokalnej,
• ACT! – który zachęci do tego, by zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w działaniu.

Nie mogę jechać – jak mogę włączyć się w EuroJam?

IST Adventure
Można zorganizować rajd dla naszych dzielnych gości z IST, którzy przyjadą na EJ2020.
W EJ2020 weźmie udział około 3 tys. członków tzw. International Service Team czyli służby pomocniczej. Będą to pełnoletni skauci z różnych zakątków świata (w Europejskim Jamboree, oprócz organizacji z European Scout Region, biorą udział m.in.  takie kontynenty jak Ekwador, Stany Zjednoczone, Argentyna czy Arabia Saudyjska).
IST Adventure to program przygotowany z myślą o wyżej wymienionych. Będzie miał miejsce przed EJ2020 (pomiędzy 20 – 24 lipca 2020, 2-3 dni, tak aby IST dotarli na zlot 24 lipca) i polegał na rajdach organizowanych przez różne środowiska harcerskie.
Forma rajdu może być dowolna – wędrówka, zwiedzanie, rowery, kajaki, co tylko przyjdzie Wam do głowy, aby uatrakcyjnić pobyt naszym gościom zanim wesprą nas swoją pracą w tworzeniu Europejskiego Jamboree.
Więcej informacji TUTAJ
Jeżeli jakieś środowisko chce zorganizować rajd dla IST, organizatorzy proszą o kontakt: istadventure@ej2020.org

Gościna dla skautów i skautek przed i po Jamboree
Można też zaoferować gościnę dla patroli skautowych, które będą chciały przyjechać wcześniej lub zostać dłużej w Polsce. Gościna może polegać na jednym spotkaniu, oprowadzeniu po mieście, użyczeniu bazy czy harówki albo innej jeszcze bardziej gościnnej formie – to zależy od Was. Będzie można liczyć na wsparcie organizatorów – Jamboree Tourist Office. Informację ze swoją oferta gościny można wysłać na adres tourist-info@ej2020.org