Bezpieczniejsze #harcerskielato

Jak zapewnić bezpieczeństwo uczestników obozów harcerskich? Jak prowadzić działania ewakuacyjne obozowiska pod namiotami? Jak identyfikować i ograniczać wszelkie ryzyka podczas wypoczynku letniego? Jak współpracować z profesjonalnymi służbami w działaniach profilaktycznych i ratunkowych? To główne pytania, na które dostarczamy odpowiedzi w ramach szkoleń z cyklu „Moduł: Bezpieczeństwo”. Szkolenia organizowane są przez Chorągiew Stołeczną ZHP w ramach przygotowania do tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej.Do udziału w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa, Komenda Chorągwi Stołecznej ZHP skierowała wszystkich komendantów stacjonarnych form wypoczynku. Udział w zajęciach biorą także komendanci obozów wędrownych.

Wydarzenia ubiegłego lata, to co wydarzyło się na obozach w okolicy Suszka w Borach Tucholskich pokazuje, jak niepewna i zarazem niebezpieczna może być pogoda, zwłaszcza dla obozów pod namiotami. Jesteśmy przekonani, że najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo jest inwestycja w umiejętności kadry i w jej doskonałe przygotowanie do działania w sytuacjach nadzwyczajnych. I to staramy się zapewnić kadrze naszych obozów, organizując tegoroczną serię szkoleń.

– mówi harcmistrzyni Paulina Gajownik, komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP.

Temat bezpiecznego wypoczynku nie jest nowym wątkiem w szkoleniach organizowanych przez Chorągiew Stołeczną. Pojawia się co roku jako element szerokich przygotowań kadry do organizacji obozów. Jednak w tym roku program szkolenia został rozbudowany, a jego osią jest przygotowanie do prowadzenia ewakuacji uczestników.

W sytuacji kryzysowej, wiele zależy od decyzji podejmowanych w pierwszych minutach. Kluczowe jest stosowanie się do ustalonych procedur i planów, które wcześniej muszą być dość starannie opracowane. Na szkoleniach skupiamy się właśnie na przygotowaniach. Pokazujemy, że schemat ewakuacji obozu nie może być dokumentem do szuflady, a do każdego planu warto mieć plan B i C. Jednocześnie wprowadzamy elementy zarządzania ryzykiem, aby wspierać umiejętność radzenia sobie w najróżniejszych sytuacjach, jakie mogą zdarzyć się w czasie letniego wypoczynku.

– mówi harcmistrz Marcin Adamski, jeden z koordynatorów szkoleń.

W czasie sześciogodzinnego spotkania jest czas na prezentacje ekspertów, ale też ćwiczenia i elementy warsztatowe. Uczestnicy to grupa osób o bardzo zróżnicowanych doświadczeniach. Jedni organizują swój pierwszy obóz letni, inni mają na koncie kilka, a nawet kilkanaście placówek. W ramach ćwiczenia, podczas wspólnego przygotowania planu ewakuacji, następuje wymiana wiedzy i doświadczeń. To cenne w szczególności dla kadry mniej doświadczonej. Niemniej ważny jest głos fachowców, dlatego w szkoleniu prelegentami są także przedstawiciele służb zawodowych, którzy przekazują kadrze harcerskiej, w jaki sposób warto i należy współpracować z takimi służbami.

W szkoleniach z cyklu „Moduł: Bezpieczeństwo” weźmie udział łącznie blisko 130 osób, w większości komendantów tegorocznych obozów pod namiotami. Dwa szkolenia odbyły się w maju, dwa odbędą się 9 i 16 czerwca.

Chorągiew Stołeczna ZHP jest organizatorem jednej z największej harcerskiej akcji letniej w Polsce. W ubiegłym roku, w różnych formach wypoczynku organizowanych przez Chorągiew Stołeczną wzięło łącznie udział ponad 8000 uczestników (7151 uczestników + 925 kadry). W tym roku odbędzie się ponad 95 obozów, z których zdecydowana większość będą stanowić obozy leśne, pod namiotami. W zapewnienie bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży zaangażowanych będzie ponad 950 harcerskich wolontariuszy wychowawców.

Fot. Chorągiew Stołeczna ZHP