Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju już płonie. W tym roku do Warszawy dotrze w niedzielę 17 grudnia. Zapraszamy na uroczyste przekazanie lampionów ze Światłem do Archikatedry Jana Chrzciciela w Warszawie. Msza Św. rozpocznie się o godzinie 16:00.

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do harcerzy z ZHP w nocy z 16 na 17 grudnia. Przekażą je nam słowaccy skauci, którzy – podobnie jak my – uczestniczą w betlejemskiej sztafecie. Jeszcze tej samej nocy lampiony z BŚP ruszą w podróż po Polsce. Jeden z nich trafi do Warszawy, gdzie już o 16:00 zostanie przekazany Komendantce Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Paulinie Gajownik. Reprezentacje hufców uczestniczące we Mszy Św. koncelebrowanej przez jego eminencję Kazimierza Nycza arcybiskupa metropolitę warszawskiego będą miały szansę otrzymać światło jeszcze tego samego dnia.

Tuż po Mszy Św. stołeczni harcerze przejdą nad Wisłę. Tam rozpocznie się kolejny etap sztafety – Betlejemskie Światło Pokoju od razu trafi na drugą stronę Wisły, by rozświetlać także prawobrzeżną część Warszawy i okolic.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Może Ci się spodobać...