1 sierpnia harcerze łączą się w hołdzie Powstańcom

49 patroli z 12 chorągwi, blisko 433 uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Chorągwi Stołecznej ZHP od wczoraj biwakuje na terenie Harcerskiego Ośrodka Specjalności. Zawitali do nas również skauci z Gruzji.

Uczestnicy zlotu pierwszego dnia mieli okazję obejrzeć niezwykle klimatyczny pokaz światło i dźwięk „10 dni do W” organizowany przez Dom Kultury „Świt”. Harcerze oraz zaproszeni kombatanci usłyszeli na żywo stare przeboje (m.in. „Ta ostatnia niedziela”), w tle puszczone zostały filmy ukazujące przedwojenną Warszawę i jej mieszkańców.

Nocna Zmiana Miasta, która była jedną z propozycji stołecznego zlotu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników i warszawiaków. Na mieście od rana można dostrzec jak zmieniło się otoczenie: zawisło wiele plakatów dotyczących obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, na rowerach publicznych pojawiły się wstążki w barwach narodowych, a na placu Zawiszy powstał znak Polski Walczącej ułożony z kwiatów doniczkowych.

A już dziś harcerze będą mieli okazję uczestniczyć w m.in. takich wydarzeniach:

• Uroczystości w Parku Dreszera
  • Marsz Mokotowa
  • Uroczystości pod pomnikiem AK
  • Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis
  • Uroczystości na Woli

O 17:00 godzina „W”. Warszawiacy na minutę zastygną w bezruchu w hołdzie Powstańcom. Najwięcej harcerzy będzie można w tym czasie spotkać na pl. Zamkowym.

Wieczorem kina podwórkowe, których przygotowaniem zajęło się Stowarzyszenie Harcerskie.

Agnieszka Wojciechowska

zespół prasowy zlotu